DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 06.10.2011 08:55:48 

zakrslí králíci od lesa

popis chovaných plemen

V této části se vám pokusím přiblížit charakteristické znaky jednotlivých plemen v mém chovu.

Snad vám tato charakteristika, pomůže do budoucna vybrat vašeho ušáka.

 

ZAKRSLÝ BERAN:

Berani všeobecně se vyskytují ve třech velikostních variantách.

Beran velký: minimálně 5,5 kg (francouzský beran),

beran střední: minimálně 4,25 kg (anglický a míšeňský beran)

beran zakrslý: minimálně 1,55 kg, maximálně 2 kg.

  Zakrslý beran se vyskytuje v mnoha zbarveních např:

durynský, madagaskarový, bílý červenooký, černý, japanovitý, modrý, divoce zbarvený, železitý a samozřejmě i varianty těchto strakáčů. K vzácnějším barvám pak patří například ruská nebo hototská kresba.

Tyto králíky můžete najít ve čtyřech základních typech srsti.

KRÁTKOSRSTÝ: 

srst jako u normálního králíka. Na dotek jemná, pružná, hladká a na údržbu naprosto bezproblémová.

LVÍČEK: 

srst na těle je krátká, ale kolem hlavy je o hodně delší a tvoří tak zvanou hřívu. Na dotek je tento druh srsti stejný jako u krátkosrstých beranů, ale je nutné králíka občas vyčesat.

TEDDY: 

srst u těchto beranů je velice hustá, jemná a dlouhá. Údržba takového králíka proto vyžaduje čas a trpělivost. Králíci s tímto osrstěním u nás v ČR nejsou ještě uznáni jako standardní plemeno. Proto se vám nestane, že teddy králíka ať už berana nebo krátkouchého potkáte na výstavě nebo že byste ho sehnali s PP. Jsou jisté znaky, které jsou líbivější, ale plemeno jako takové uznané není.   

REX: 

krátká, jemná a velice příjemná srst. Tato srst je u beranů velice vzácná a v ČR je zatím jen pár chovných zvířat. Srst u těchto králíků je sametově jemná, pružná a na údržbu naprosto nenáročná. U nás berani s tímto druhem srsti patří k raritě.

TEMPERAMENT:

povahou jsou berani klidnější než krátkouší králíci. Jsou sice o něco větší, ale většinou bývají mazlivější a snášenlivější. Jsou také o poznání větší jedlíci než krátkouší zakrslíci.

ZVLÁŠTNOSTI:

- mláďata beranů se rodí s ušima stejnýma jako normální králík. Uši mu však rychleji rostou a postupem času spadají podél hlavy dolů. Díky těmto visacím uším mají beránci své osobité kouzlo, které některé lidi naprosto uchvacuje a dokonce i někteří tvrdí, že tito králíci vypadají jako malí pejsci.

- Občas může křížením lvíčků a rexů vzniknout u mláďat tak zvaná kašmírová srst. Tato srst je delší, ale má spíše podobnou strukturu jako normální srst. Je velmi jemná, ale nemá takové sklony k cuchání jako srst teddy králíků. V obličejové části je krátká což je také rozdíl oproti teddy, kteří vypadají spíš jako koule chlupů a často jim nejsou vidět ani oči.

 

ZAKRSLÝ TEDDY KRÁLÍK:

Toto plemeno se k nám dostalo z Německa, kde je chované ve velkém množství. U nás patří zatím k novince a je velice oblíbené.

Tento králík vás na první pohlet zaujme svou dlouhou, hustou a jemnou srstí. U těchto králíků na první pohled ani nemusíte poznat, kde má vlastně hlavu a kde zadek. Jsou oblíbeni jak pro svoji chundelatost, která je svým způsobem okouzlující tak pro svoji milou a mazlivou povahu.

Údržba srsti je samozřejmě náročnější než u normálního zakrslíka, ale většinou vám tuto péči teddy králík vrátí svojí jedinečnou náturou. Jsou to vynikající kamarádi jak pro děti tak i pro dospělé. Jsou zvídaví a společenští, ale i klidní a trpěliví.

Toto plemeno u nás není ještě vůbec registrované a proto se vám nemůže stát, že ho potkáte někde na výstavě. Tím pádem se nedá sehnat teddy králík s PP. Chovatelé většinou píší svým králíkům rodokmeny aby byli známi rodiče a prarodiče v případě, že by šla mláďata do chovu. Ale vyloženě PRŮKAZ PŮVODU a tetování zatím u teddy neexistuje.

Teddy plemeno se zatím vyskytuje ve všech možných zbarveních. Jsou jak jednobarevní tak i různí strakáči. Nejoblíbenější jsou asi králíci s holandskou, japonskou či hototskou kresbou. Ale opravdu si můžete vybrat z jakýchkoliv flekáčků.

Hmotnost těchto králíčků je také velice různá. Ideální teddy by měl mít maximálně 1,3 kg.

Uši u teddy by neměli přesahovat 7 cm. Ale standard tohoto plemene ještě nebyl dosud určený.

PEKYNGSKÝ TEDDY

Tento králík se od typických teddy liší osrstěním.

Jejich srst je na dotyk o malinko tvrtší než u normálních teddy a proto nemá takové sklony k cuchání.  

Srst je v obličejové části krátká a proto jim krásně vyniknou oči a obličej na rozdíl od teddy. Dlouhá srst jim začíná kolem hlavy jako lvíčkům, ale pokračuje kolem boků až k zádi. Na hřbetě je srst opět krátká jako u normálních králíků.

Těm, komu se líbí dlouhosrstá plemena, ale u teddy jim vadí, že jim není vidět obličej by se toto plemeno mohlo více zamlouvat.

 

HERMELÍN MODROOKÝ:

Plemeno hermelín, můžete najít ve dvou variantách.

V obou případech je tento králík čistě bílý, ale liší se barva očí.

Buť může být modrooký nebo červenooký.

Většinou bývá oblíbenější varianta modrookých hermelínů, protože málokomu se zamlouvají čistě červené oči.

Toto plemeno má kratší, velice hustou, pružnou, a na dotek velice příjemnou srst, která nevyžaduje takřka žádnou péči. Tito králíci snad i díky své sněhobílé barvě působí stále čistým dojmem.

Povahou bývají velice zvídaví a učenliví. Jsou aktivnější než třeba teddy, ale když je dobře vychovaný, chová se skoro jako pes.

Hmotnost tohoto plemene je od 1 kg až do 1,5 kg. Ideální je hmotnost 1,3 kg.

Uši jsou velice krátké, maximálně 5 cm.

Tito králíci patří k nejtypičtějším zakrslíkům a podle mého osobního názoru by si zasloužili daleko větší pozornost mezi těmi, kdo chtějí zakrslého králíka jako člena rodiny.

 

ZAKRSLÝ REX:

Toto plemeno si získává své obdivovatele díky své husté, jemné, sametové srsti. Tento typ srsti nenajdete u jiných králíků než u rexů. Existují jak ve velké tak v zakrslé formě a jejich oblíbenost stoupá, protože jsou naprosto nenároční na údržbu a říká se, že jsou i méně alergení než-li normální či dlouhosrstí králíci. Tuto informaci ovšem nemůžu osobně potvrdit.

Rexové se vyskytují v mnoha barvách. Nejoblíbenější jsou asi zatím kastorexové. Chovatelů zakrslých rexů u nás ještě mnoho není a proto sehnat stoprocentně zakrslého rexe není až tak úplně jednoduché, ale v žádném případě to není nemožné.

Tito králíci jsou temperamentní, aktivní a čilí, ale dají se ochočit stejně dobře jako každý jiný králík.

Hmotnost těchto králíků je o málo větší než u normálních zakrslíků. Díky jejich kraťounké srsti, mají větší výdej tepla a proto jsou i o něco žravější než normální zakrslík.

Hmotnost se pohybuje od 1,4 kg.

Uši bývají krátké stejně jako u hermelínů.

Zvláštností tohoto plemene je, že mláďata mívají srst naprosto kudrnatou a rexíci se z nich stávají až po přelínání.

 

ANGORA

Angory se neřadí tak jako většina králíků v mém chovu k  zakrslým plemenům.

Jejich hmotnost se pohybuje od 4 kg a díky svému bohatému osrstění vypadají ještě větší a mohutnější než doopravdy jsou.

Toto plemeno je vyšlechtěné na vlnu a proto se každé tři, čtyři měsíce musí stříhat. Vlna stále dorůstá a proto ten, kdo si pořídí angoru musí počítat s tím, že se buď musí naučit králíčka stříhat sám, nebo si najít někoho, kdo to ovládá.

Angory se vyskytují ve více barvách. Nejčastější zbarvení je bílá červenooká, vzácnější jsou pak angory černé nebo červené či s různými kresbami.

Povahou jsou tito králíčci velice klidní a trpěliví. Ve srovnání se zakrslím králíčkem působí až líně, ale jsou pouze klidnější a ne tak temperamentní.

Pokud pomineme o něco komplikovanější péči o srst, doporučila bych toto plemeno jako ideálního mazlíčka i k dětem. Jsou to opravdu mírumilovná a klidná zvířata, která nemají vůbec sklony k agresivitě.